Anglijā pastāv privātās un valsts skolas. Tām visām ir Izglītības Ministrijas akreditācija, un tās tiek regulāri pārbaudītas. Valstī ir izstrādāts viens kopīgs mācību plāns (National Curriculum), kas ir obligāts visiem, kaut gan katra skola drīkst pievienot arī citus priekšmetus pēc saviem ieskatiem.
5-11 gadi – sākumskola (primary school).
Skolēni apgūst 12 priekšmetus, kuru daudzums palielinās atkarībā no vecuma.
11-16 gadi – vidusskola (secondary school).
Līdz 14 gadu vecumam skolēni apgūst lielu skaitu obligāto priekšmetu. No 14 gadu vecuma sākas divgadīgā programma GCSE, kur skolēns izvēlas 5-10 priekšmetus un divu gadu garumā gatavojas izvēlēto priekšmetu centralizētajiem eksāmeniem.
GCSE (General Certificate of Secondary Education) atestāta iegūšana – svarīgs posms izglītības ceļā, jo pēc tā beidzas obligātā izglītība, un skolēns var izvēlēties tālāko ceļu. Var turpināt mācības skolā, lai iegūtu augstāko līmeni (A-level), var iestāties profesionālajā koledžā vai sākt strādāt.
16-18 gadi – programma pirms universitātes A-level
beidzot A-level skolēni liek centralizētos eksāmenus. Ļoti svarīgs posms, jo ieskaitīšana universitātē notiek pēc eksāmenu rezultātiem. A-level programma ir divgadīga: pirmajā gadā (AS) skolēni apgūst 3-4 priekšmetus, otrajā (A2) – 3 priekšmetus. Katram no tiem tiek veltītas 6-8 stundas. Kā likums, priekšmetu izvēle ir saistīta ar turpmākajām studijām universitātē.
Pēdējos gados aizvien vairāk angļu skolu ir sākušas piedāvāt starptautisko programmu International Baccalaureate (IB) kā alternatīvu A-level. Dotā programma paver ceļu uz daudzām universitātēm arī ārpus Lielbritānijas. Skolēni izvēlas pa vienam priekšmetam no 6 blokiem un apgūst 3 priekšmetus standarta līmenī (3 stundas nedēļā) un 3 priekšmetus augstā līmenī (5 stundas nedēļā).
Privātskola – klasiskās britu izglītības pamats. Katras angļu ģimenes sapnis – dot bērnam privātskolas izglītību. Kāpēc tā? Ir taču daudz bezmaksas valsts skolu, un pie tam uzreiz nāk prātā skati no Somerseta Moema, Čārlza Dikensa un citu angļu autoru darbiem, kuros privātskolas ir atainotas kā monstri, kur bērnus sit ar nūjām un aplej ar aukstu ūdeni.
Angļu privātskola ir izturējusi gadsimtiem ilgu pārbaudi. Šodien tā ir mūsdienīga mācību iestāde, kur katrs bērns tiek uzskatīts kā brīva, neatkarīga personība. Šeit prot ne tikai iedot nepieciešamo zināšanu bagāžu, bet arī atklāt katra skolēna talantu un palīdz orientēties apkārtējā pasaulē. Modernais aprīkojums, zinātniskās laboratorijas, datortehnika un sporta laukumi ir apbrīnas vērti. Pasniedzējiem ir visaugstākā kvalifikācija, daudzi no viņiem ir Oksfordas un Kembridžas absolventi. Mazas klases, regulāra zināšanu pārbaude un mājas darbu pildīšana skolotāja klātbūtnē – tas viss noved pie tā, ka 90 % privātskolu absolventu turpina mācības universitātē. Šīm skolām raksturīgs labi organizēts izglītības process un izcili akadēmiskie sasniegumi , kā arī augsts disciplīnas līmenis un pozitīva ietekme uz bērna personības attīstību.
Šobrīd Lielbritānijā ir vairāk nekā divi tūkstoši privātskolu. Kā no tām izvēlēties tieši to, kas vajadzīgs jūsu bērnam? Jo ir taču dienas skolas un skolas-pansioni, skolas tikai zēniem vai tikai meitenēm, kā arī jauktās, tīri angļu skolas un starptautiskās skolas. Kādā vecumā labāk braukt un uz kādu programmu?
Izglītības aģentūrai „Meridian Group” ir daudzu gadu pieredze darbā ar privātskolām. Daudzās no tām esam bijuši personīgi, esam pazīstami ar skolu vadību un pasniedzējiem, un mēs būsim priecīgi padalīties ar savām zināšanām un piemeklēt skolu priekš jums.
Skolas-pansioni (boarding schools) ==>
Kā likums, šīs skolas atrodas lauku teritorijā vai piepilsētā, jo tās aizņem lielu zemes platību, kur atrodas mācību korpusi, kopmītnes, baseins, futbola laukumi, tenisa korti utt. Bez obligātajiem priekšmetiem, kas ietilpst vispārnacionālajā mācību plānā, šeit skolēniem piedāvās veselu rindu priekšmetus pēc izvēles. Pēc stundām – dažādas sekcijas un pulciņi. Praktiski katrā skolā ir teātra studija, koris, deju un sporta sekcijas.
Lielākajai daļai tādu skolu ir daudzu gadsimtu sena vēsture un saglabājusies tradīciju ievērošana. Arvien vairāk skolu-pansionu ir pārgājušas uz jaukta tipa apmācību (zēni un meitenes kopā), tajā pašā laikā pasaulē slavenā Ītona, Herrou, Dalviča, Bedmintona, Roidina un daudzas citas nepadodas un paliek skolas ar dalītu apmācību. To augstās vietas reitingā apliecina izvēles pareizību.
Skolēni tādās skolās nēsā formu, un viņiem ir stingra dienas kārtība. Skolās-pansionos uzņem pēc testēšanas rezultātiem. Nepieciešams uzrādīt arī skolas liecību par pēdējo gadu (dažas prasa par trīs gadiem). Tests katrai skolai ir savs. Dažas skolas prasa ierasties personīgi uz interviju. „Top” skolās jāiestājas jau laicīgi – kā minimums gadu pirms mācību sākuma. Lielākā daļa skolu uztic mūsu aģentūrai veikt testēšanu uz vietas Latvijā, kas ir ļoti ērti gan nākamajam audzēknim, gan viņa vecākiem.
Saskaņā ar Lielbritānijas likumdošanu visiem ārzemju skolēniem, kas mācās skolā-pansionā, ir jābūt savam aizbildnim Lielbritānijas teritorijā. Tas var būt kāds ģimenes draugs, ne jaunāks par 25 gadiem un pastāvīgi dzīvojošs Lielbritānijā. Skolas arī palīdz aizbildņa atrašanā. Mūsu kompānija sadarbojas ar vairākām akreditētām aģentūrām, kas piedāvā aizbildņa pakalpojumus.
Independent VI-th Form Colleges ==>
Pagājušā gadsimta vidū, kad bija vērojams ievērojams progress zinātnē un tehnikā, notika izmaiņas arī klasiskajā angļu skolā. Aizvien biežāk izskanēja doma par brīvas, neatkarīgas personības audzināšanu. Vienādā forma, obligātā baznīcas apmeklēšana un stingrā disciplīna tika pakļauti kritikai.
Šajā laikā parādījās alternatīvas privātskolas vecāko klašu skolēniem, tā saucamās „Tutors Colleges” vai arī “Independent VI-th Form Colleges”. Šīs skolas, kā likums, uzņem skolēnus no 15 gadu vecuma un piedāvā GCSE, A-level un International Baccalaureate programmas. Šeit nav obligāta baznīcas un kora apmeklēšana.
Galvenais mērķis – nopietnas mācības un iestāšanās universitātē. Pasniedzēji ļoti nopietni izturas pret katra skolēna progresu un nepieciešamības gadījumā ir gatavi sniegt individuālas nodarbības. Šodien daudzas no šīm koledžām ir līderes reitingos un reizēm pat daudzkārt pārspēj „vecās” skolas pēc to skolēnu skaita, kas iestājušies top universitātēs.
Lai iestātos tādās koledžās, jāiesniedz liecība par pēdējo gadu un jāiziet testēšana dažādos priekšmetos. Dažās koledžās īpaši tiek rekomendēta personīga intervija.
Lai pārrunātu tieši Jums piemērotākās mācību iespējas, programmas un citus ar mācībām ārzemēs saistītus jautājumus, droši pierakstieties uz bezmaksas individuālu konsultāciju.